Co robić w Pracowni Cieńsza?
DAJ SIĘ PORWAĆ CHWILI
Człowiek kreatywny nigdy się nie nudzi. A w Cieńszy jest co robić, niezależnie od pory roku. Zarówno na terenie jak i w okolicy znajdziecie, mnóstwo pomysłów na spędzenie wolnego czasu i urozmaicenie swojego pobytu. Znajdzie się coś dla aktywnych, poszukujących atrakcji, wrażeń i ciekawych miejsc, ale też dla tych, którzy chcą w spokoju pokontemplować chwilę i być blisko siebie oraz Matki Natury. Poniżej podrzucamy Wam parę propozycji.
Serce Pracowni Cieńsza
GALERIA SZTUKI HENRYKA MUSIAŁOWICZA
Galeria Sztuki jest wyjątkowym miejscem, które stanowi punkt centralny Pracowni Cieńsza. To tu możecie spotkać się z twórczością Henryka Musiałowicza i wejść w głęboką podróż do wnętrza siebie. Galeria nie jest typowym miejscem sztuki. Znajdziecie w niej kanapy, fotele, poduchy i dywany, na których możecie wygodnie się rozsiąść, by eksplorować ten świat na swój własny sposób. Można tu medytować, kontemplować lub prowadzić długie rozmowy, także wieczorami przy klimatycznym oświetleniu. Jest także zestaw grający z szerokim wyborem muzyki, która dopełni doświadczenie. Galeria jest otwarta dla wszystkich gości i znajduje się w centralnym punkcie terenu Pracowni. Budynek nie jest ogrzewany, więc swoją funkcję najlepiej spełnia w sezonie letnim.
Świadoma praca z ciałem
SALA DO RELAKSU, JOGI I ĆWICZEŃ
W budynku Galerii znajduje się sala do jogi, ćwiczeń i różnego rodzaju pracy z ciałem. Ta również wypełniona jest dziełami Henryka Musiałowicza, które tworzą unikalny klimat. Rano wpada tu piękne słońce przez górne okna galerii. Można się tutaj zrelaksować w ciszy, skoncentrować i połączyć ze swoim ciałem. Na miejscu znajdziecie maty i klocki do jogi oraz poduszki do medytacji.
Blisko ziemi i natury
AKTYWNOŚCI NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Duży teren zaprasza do przeróżnych aktywności na zewnątrz. Jest trawa, leżaki, grill, miejsce na ognisko, sztalugi do malowania, planszówki, rakietki do badmintona. Można tańczyć, pracować, wylegiwać się, medytować, bawić i robić to, do czego wzywa dusza. W ogrodzie porozstawiane są także rzeźby Henryka Musiałowicza, które razem z bujną naturą tworzą wyjątkową scenerię. Latem kwitnie tu dużo kwiatów, a pośród traw przelatuje mnóstwo motyli. Można spędzić dzień na podziwianiu wspaniałego życia, które się tu wydarza.
Puszcza Biała na dwóch kółkach
WYCIECZKI ROWEROWE
Pod wiatą przy głównej avenidzie, jak zwykliśmy ją nazywać, znajdziecie rowery, które czekają na wspólną przejażdżkę po okolicy. Terenów do eksploracji jest wiele, a na dwóch kółkach wszystko jest w zasięgu ręki. Jest Puszcza Biała, rozlewiska Narwi, a na północ od nas, spadł kiedyś meteoryt, który rozrzucił swoje części na obszarze ponad 120km2. Może uda Wam się znaleźć jeden z nich?
Las zaprasza w swoje objęcia
KĄPIELE LEŚNE
Pracownia Cieńsza znajduje się na skraju lasu, który zaprasza na długie spacery. Sceneria zmienia się tu dość dynamicznie. Raz sosnowe bory, później lasy mieszane z imponującymi starymi dębami, aż do gęstej puszczy. Trasy sprawdzą się również idealnie dla miłośników biegania. By urozmaicić leśne kąpiele polecamy zabrać od nas karty „Leśne medytacje”, przygotowane przez przewodników shinrin-yoku. W okresie letnim i jesiennym warto wybrać się na jagody oraz grzybobranie. Zimą w okolicy znajdziecie cztery narciarskie trasy biegowe. Oby tylko śnieg dopisał.
Narew – Wenecja Mazowsza
DLA MIŁOŚNIKÓW SPORTÓW WODNYCH
Pułtusk nazywany jest Wenecją Północy, a Narew Polską Amazonką . My uważamy, że nie ma jej co porównywać z innymi. Jest jedyna w swoim rodzaju. Posiada wyjątkowe, wijące się kanały i rozlewiska, mocno porośnięte zielenią. Zaledwie 10 km od nas znajdziecie plażę z kąpieliskiem, gdzie można zanurzyć się w wodzie w upalne dni. Jest zarówno kąpielisko strzeżone, jak i miejsce na dziko, którym chętnie się podzielimy. W okolicy organizowane są także spływy kajakowe, jak i na deskach SUP oraz rejsy łódką.
Kultura i tradycja regionu
SZTUKA KURPIOWSKA
Kurpie Białe to region etnograficznie młody, ale ma do zaoferowania niezwykle bogatą i różnorodną tradycję. Puszcza tworzyła naturalne warunki izolacji, które doprowadziły do wyłonienia się unikalnej kultury, zarówno w formie zwyczajów i obrzędów, jak i sfery materialnej – architektury domów, haftów, tkactwa, ceramiki, rzeźby czy plastyki. W okolicznych Pniewie znajduje się „Kuźnia Kurpiowska”, która kultywuje regionalne tradycje i gdzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych, po wcześniejszym umówieniu. W okolicy znajdziecie też wiele urokliwych, starych chat z oryginalnymi zdobieniami.
Bogate dzieje Pułtuska
LEKCJA HISTORII
Pułtusk ma bardzo długą i bogatą historię. Rozgrywały się tu ważne dla Polski wydarzenia. Punkt centralny miasta zajmuje najdłuższy, brukowany rynek w Europie z budynkiem ratusza z ceglaną wieżą po środku. Mieści się tam Muzeum Regionalne. Niedaleko rynku znajduje się XV-wieczny zamek, wzniesiony przez biskupów płockich. Dziś znajduje się tam „Dom Polonii”. Na uwagę zasługuje też piękna Bazylika kolegiacka z tego samego okresu, co zamek. Przez stare miasto w Pułtusku wiją się urokliwe, wąskie kanały Narwi, które tworzą niepowtarzalny klimat.
Pracownia Cieńsza
Cieńsza 67a, 07-214 Zatory
pracowniaciensza@gmail.com
tel. 602 740 480, 501 391 320