Kim był Henryk Musiałowicz?

ARTYSTA WIZJONER

Jeśli nigdy nie słyszeliście o Henryku Musiałowiczu, nie martwcie się. Choć miał ponad 100 wystaw indywidualnych, został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Artis Gloria”, a jego dzieła znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzeach w Polsce i na świecie, sam nigdy nie zabiegał o to, by być znany. Był pochłonięty własnymi poszukiwaniami, zanurzony w swoim świecie twórczym i oddany misji, którą realizował. Jeśli jednak o nim słyszeliście, bardzo się cieszymy, że w jakimś sposób znalazł do Was drogę.

Henryk Musiałowicz był przede wszystkim artystą malarzem i rzeźbiarzem. Choć także wizjonerem i myślicielem oraz osobą głęboko wrażliwą na kolektywne wzorce świata. Poprzez sztukę zadawał trudne pytania i poszukiwał na nie odpowiedzi. Zrozumienia w sobie. Pragnął z całego serca, by świat stał się lepszym miejscem do życia. Jego prace miały zatrzymywać, poruszać i skłaniać do refleksji nad egzystencją i losami świata. Dziś może wydawać się to niczym nadzwyczajnym, bo jest tak wiele osób, które nawołuje do świadomego życia. Ale Henryk Musiałowicz urodził się w 1914 roku. W zupełnie innej rzeczywistości, gdzie ludzie, jeszcze bardziej niż dziś, pochłonięci byli życiem, codziennymi problemami i zmartwieniami. On jednak miał zdolność patrzenia szeroko i dotykania sfer ponad fizycznych i duchowych.

TWÓRCZOŚĆ HENRYKA MUSIAŁOWICZA

SENS WIECZNEGO POSZUKIWANIA

Henryk Musiałowicz poświęcił sztuce całe swoje życie. A dożył sędziwego wieku 101 lat. Jego twórczość rozwijała i ewoluowała wraz z nim. Duże piętno w jego rozważaniach nad życiem odcisnęły dwie wojny, które przeżył. Był głęboko zaniepokojony tym, dokąd zmierza świat i brakiem wrażliwości, który stał się ludzką plagą. Poprzez sztukę chciał przywrócić w ludziach ducha jedności i poruszyć ich serca, by przypomnieli sobie o tym, że są częścią natury i pulsującej energii życia. Komunikował się poprzez symbole, metaforyczne znaki, język uniwersalny, poprzez który chciał sprowadzić ludzi do korzeni i poruszyć to, co pierwotne. Był głęboko oddany swojej misji i zawsze wierzył w przebudzenie ludzi zanim będzie za późno. W swoich pracach pozostawił ważną wiadomość dla świata z nadzieją, że pomoże ona wyjść z labiryntu, w którym się zgubiliśmy i odnaleźć siebie na nowo.

Czym dla Musiałowicza była Cieńsza?

SOCZEWKA ŚWIADOMOŚCI

Pracownia Cieńsza była dla Musiałowicza nie tylko miejscem pracy. To stąd czerpał inspiracje, które prowadziły go w jego rozważaniach nad życiem. Natura była jego natchnieniem i towarzyszem w podróżach w głąb siebie. Zachwycał się jej pięknem i koił w niej swoje niepokoje. Prowadził z nią żywy dialog, a ta odkrywała przed nim swoje tajemnice. Poprzez obcowanie z nią docierał do głębokich prawd i sensu istnienia, które następnie starał się przekazać innym poprzez twórczy wyraz. To tu zaczął rzeźbić i tworzyć formy przestrzenne, nawiązując do totemów i przydrożnych figur, które miały być formą znaków i drogowskazów dla społeczeństwa znajdującego się na rozstaju dróg. To miejsce nadal emanuje jego energią, która zaprasza ludzi do przebudzenia swojej wrażliwości i połączenia z Matką Naturą.

Spotkanie z twórczością artysty

GALERIA SZTUKI MUSIAŁOWICZA

Galeria sztuki Henryka Musiałowicza jest unikalnym miejscem. Znajduje się w budynku byłej pracowni artysty i tworzy niepowtarzalny klimat. Tutaj zamiast jedynie podziwiać sztukę, można z nią obcować na wiele różnych sposobów. Czy to przez medytację, kontemplację przy muzyce czy po prostu towarzyszenie przy rozmowach, czytaniu książki czy malowaniu. Galeria jest otwarta dla gości i gotowa zabierać w wyjątkową podróż do głębi siebie. Wiele osób przechodzi tu wewnętrzną transformację i wyjeżdża stąd zupełnie odmieniona. Prace Musiałowicza oraz wszechobecna tu natura przenoszą do zupełnie innego wymiaru, przede wszystkim wrażliwości, która otwiera furtkę do zupełnie nowej percepcji.